RWR84S1820FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84S1820FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 182 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
22.225mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power (Watts) :
7W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Resistance :
182Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
7.92mm
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
7W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
7W
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR84S1820FRRSL
Vishay / Dale RWR84S1820FRRSL
182Ohms, 7W, Wirewound,