RWR84S1780FSB12
Mfr.Part #
RWR84S1780FSB12
Description
RES 178 OHM 7W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Resistance :
178ohm
Power Rating :
7W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
7W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Diameter :
7.92mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR84S1780FSB12
Vishay / Dale RWR84S1780FSB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 178Ohm, Wirewound,