RWR84S1620FMRSL
Mfr.Part #
RWR84S1620FMRSL
Description
RES 162 OHM 7W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Resistance :
162Ohms
Failure Rate :
M (1%)
Length :
22.225mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power Rating :
7W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
7W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR84S1620FMRSL
Vishay / Dale RWR84S1620FMRSL
162Ohms, 7W, Wirewound,