RWR84S15R0FRBSL
Mfr.Part #
RWR84S15R0FRBSL
Description
RES 15 OHM 7W 1% WW AXIAL
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
7W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e0
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
7W
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Construction :
Tubular
Lead Length :
38.1mm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
15Ohm
Datasheets
RWR84S15R0FRBSL
Vishay / Dale RWR84S15R0FRBSL
FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,