RWR84S1430FRB12
Mfr.Part #
RWR84S1430FRB12
Description
RES 143 OHM 7W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power (Watts) :
7W
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
7W
Published :
Resistance :
143Ohms
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
22.225mm
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Diameter :
7.92mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Axial
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Power Rating :
7W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Datasheets
RWR84S1430FRB12
Vishay / Dale RWR84S1430FRB12
Through Hole 143Ohms, 7W, Wirewound,