RWR84S13R0FSS73
Mfr.Part #
RWR84S13R0FSS73
Description
RES 13 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
7W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Working Voltage :
9.5394V
Resistance :
13Ohm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Composition :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Mount :
Through Hole
Construction :
Tubular
Military, Moisture Resistant
Diameter :
7.92mm
Power Rating :
7W
Datasheets
RWR84S13R0FSS73
Vishay / Dale RWR84S13R0FSS73
Through Hole FIXED RESISTOR, 13Ohm, Wirewound,