RWR84S1201BRB12
Mfr.Part #
RWR84S1201BRB12
Description
RES 1.2K OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
7W
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
7W
Length :
22.225mm
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistance :
1.2kOhms
Width :
7.92mm
Diameter :
7.92mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
7W
Packaging :
Bulk
Datasheets
RWR84S1201BRB12
Vishay / Dale RWR84S1201BRB12
Through Hole 1.2kOhms, 7W, Wirewound,