RWR84S10R0FRBSL
Mfr.Part #
RWR84S10R0FRBSL
Description
RES 10 OHM 7W 1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
7W
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
7W
Resistance :
10Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
7W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Length :
22.225mm
Diameter :
7.92mm
Width :
7.92mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR84S10R0FRBSL
Vishay / Dale RWR84S10R0FRBSL
Through Hole 10Ohms, 7W, Wirewound,