RWR84S10R0FPBSL
Mfr.Part #
RWR84S10R0FPBSL
Description
RES 10 OHM 7W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
7W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Resistance :
10Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Tolerance :
±1%
Width :
7.92mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Length :
22.225mm
Power Rating :
7W
Failure Rate :
P (0.1%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR84S10R0FPBSL
Vishay / Dale RWR84S10R0FPBSL
10Ohms, 7W, Wirewound,