RWR84NR100DSS73
Mfr.Part #
RWR84NR100DSS73
Description
RES 0.1 OHM 0.5% 7W AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
100mOhms
Length :
22.225mm
Power Rating :
7W
Published :
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Power (Watts) :
7W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Diameter :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
7.92mm
Datasheets
RWR84NR100DSS73
Vishay / Dale RWR84NR100DSS73
Through Hole 100mOhms, 7W, Wirewound,