RWR84N6R49FMB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84N6R49FMB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.49 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
7W
Supplier Device Package :
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
M (1%)
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
7.92mm
Resistance :
6.49Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
7W
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
22.225mm
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Wirewound
Diameter :
7.92mm
Max Power Dissipation :
7W
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Datasheets
RWR84N6R49FMB12
Vishay / Dale RWR84N6R49FMB12
Through Hole 6.49Ohms, 7W, Wirewound,