RWR84N52R3FRB12
Mfr.Part #
RWR84N52R3FRB12
Description
RES 52.3 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Brand :
Samtec
Packaging :
Bulk
Product Category :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Samtec
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
7W
Product Type :
Features :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Size / Dimension :
0.312 Dia x 0.875 L (7.92mm x 22.23mm)
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Resistance :
52.3 Ohms
Other Names :
RWR84N52R3FRB12-MIL
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Datasheets
RWR84N52R3FRB12
Vishay / Dale RWR84N52R3FRB12
52.3 Ohms, 7W, Wirewound,