RWR84N40R2FRBSL
Mfr.Part #
RWR84N40R2FRBSL
Description
RES 40.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Length :
22.225mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
7W
Published :
Resistance :
40.2Ohms
Factory Lead Time :
29 Weeks
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
7W
Power (Watts) :
7W
Datasheets
RWR84N40R2FRBSL
Vishay / Dale RWR84N40R2FRBSL
40.2Ohms, 7W, Wirewound,