RWR84N3480FSB12
Mfr.Part #
RWR84N3480FSB12
Description
RES 348 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
7W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Mount :
Through Hole
Diameter :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power Rating :
7W
Length :
22.225mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
250°C
Radiation Hardening :
No
Published :
Lead Length :
38.1mm
Width :
7.92mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Resistance :
348Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
7W
Datasheets
RWR84N3480FSB12
Vishay / Dale RWR84N3480FSB12
Through Hole 348Ohms, 7W, Wirewound,