RWR84N3300BSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84N3300BSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 330 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Resistance :
330Ohms
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
7W
Max Operating Temperature :
250°C
Package / Case :
Axial
Length :
22.225mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Wirewound
Diameter :
7.92mm
Power Rating :
7W
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±0.1%
Width :
7.92mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
7W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Published :
Datasheets
RWR84N3300BSB12
Vishay / Dale RWR84N3300BSB12
Through Hole 330Ohms, 7W, Wirewound,