RWR84N3011FRB12
Mfr.Part #
RWR84N3011FRB12
Description
RES 3.01K OHM 7W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
3.01kOhm
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Max Power Dissipation :
7W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Working Voltage :
145.1551V
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
7W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Published :
Construction :
Tubular
Axial
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Diameter :
7.92mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR84N3011FRB12
Vishay / Dale RWR84N3011FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.01kOhm, Wirewound,