RWR84N2490FRS73
Mfr.Part #
RWR84N2490FRS73
Description
RES 249 OHM 7W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
7W
Max Power Dissipation :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
22.225mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Width :
7.92mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
7.92mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
249Ohms
Package / Case :
Power Rating :
7W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR84N2490FRS73
Vishay / Dale RWR84N2490FRS73
Through Hole 249Ohms, 7W, Wirewound,