RWR84N1181FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84N1181FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.18K OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
S (0.001%)
Composition :
Wirewound
Brand :
Amphenol CONEC
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
1.18 kOhms
Power (Watts) :
7W
Other Names :
RWR84N1181FSBSL-MIL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Size / Dimension :
0.312 Dia x 0.875 L (7.92mm x 22.23mm)
Number of Terminations :
2
Product Category :
D-Sub Backshells
Features :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Subcategory :
D-Sub Connectors
Tolerance :
±1%
Amphenol
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Product Type :
D-Sub Backshells
RoHS :
Details
Datasheets
RWR84N1181FSBSL
Vishay / Dale RWR84N1181FSBSL
1.18 kOhms, 7W, Wirewound,