RWR84N10R5FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84N10R5FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10.5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
10.5Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
22.225mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
7W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Lead Length :
38.1mm
Width :
7.92mm
Package / Case :
Axial
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Power Rating :
7W
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
7W
Datasheets
RWR84N10R5FSBSL
Vishay / Dale RWR84N10R5FSBSL
10.5Ohms, 7W, Wirewound,