RWR82SR866FSB12
Mfr.Part #
RWR82SR866FSB12
Description
RES 0.866 OHM 1.5W 1% AXIAL
Feature :
Military, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
1.98mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Width :
1.98mm
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Power (Watts) :
1.5W
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
866mOhms
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
1.5W
Mount :
Through Hole
Length :
7.9248mm
Power Rating :
2W
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR82SR866FSB12
Vishay / Dale RWR82SR866FSB12
Through Hole 866mOhms, 1.5W, Wirewound,