RWR82SR768FRBSL
Mfr.Part #
RWR82SR768FRBSL
Description
RES 0.768 OHM 1.5W 1% AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
1.5W
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Power (Watts) :
1.5W
Lead Length :
38.1mm
Length :
7.9248mm
Resistance :
768mOhms
Power Rating :
2W
Width :
1.98mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
RWR82SR768FRBSL
Vishay / Dale RWR82SR768FRBSL
768mOhms, 1.5W, Wirewound,