RWR82SR723FRBSL
Mfr.Part #
RWR82SR723FRBSL
Description
RES 0.723 OHM 1.5W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
1.5W
Tolerance :
±1%
Power Rating :
2W
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
7.9248mm
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Resistance :
723mOhms
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Width :
1.98mm
Power (Watts) :
1.5W
Datasheets
RWR82SR723FRBSL
Vishay / Dale RWR82SR723FRBSL
723mOhms, 1.5W, Wirewound,