RWR82SR523FRS73
Mfr.Part #
RWR82SR523FRS73
Description
RES 0.523 OHM 1.5W 1% AXIAL
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Length :
7.9248mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1.5W
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Resistance :
523mOhms
Power Rating :
2W
Mount :
Through Hole
Width :
1.98mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
1.5W
Diameter :
1.98mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR82SR523FRS73
Vishay / Dale RWR82SR523FRS73
Through Hole 523mOhms, 1.5W, Wirewound,