RWR82SR523FRBSL
Mfr.Part #
RWR82SR523FRBSL
Description
RES 0.523 OHM 1.5W 1% AXIAL
Power Rating :
2W
Power (Watts) :
1.5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
1.98mm
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Length :
7.9248mm
Resistance :
523mOhms
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Max Power Dissipation :
1.5W
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Datasheets
RWR82SR523FRBSL
Vishay / Dale RWR82SR523FRBSL
523mOhms, 1.5W, Wirewound,