RWR82SR475FRB12
Mfr.Part #
RWR82SR475FRB12
Description
RES 0.475 OHM 1.5W 1% AXIAL
Length :
7.9248mm
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
475mOhms
Max Power Dissipation :
1.5W
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
1.5W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Width :
1.98mm
Published :
Diameter :
1.98mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR82SR475FRB12
Vishay / Dale RWR82SR475FRB12
Through Hole 475mOhms, 1.5W, Wirewound,