RWR82SR374FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR82SR374FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.374 OHM 1.5W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Package / Case :
Axial
Feature :
Military, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
1.98mm
Power (Watts) :
1.5W
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Resistance :
374mOhms
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Published :
Length :
7.9248mm
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
1.5W
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR82SR374FRBSL
Vishay / Dale RWR82SR374FRBSL
374mOhms, 1.5W, Wirewound,