RWR82SR316FSB12
Mfr.Part #
RWR82SR316FSB12
Description
RES 0.316 OHM 1.5W 1% AXIAL
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
1.5W
Length :
7.9248mm
Published :
Resistance :
316mOhms
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Power (Watts) :
1.5W
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
1.98mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
1.98mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR82SR316FSB12
Vishay / Dale RWR82SR316FSB12
Through Hole 316mOhms, 1.5W, Wirewound,