RWR82S6R04FRBSL
Mfr.Part #
RWR82S6R04FRBSL
Description
RES 6.04 OHM 1.5W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Type :
AEC-Q200 Qualified
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
100 V
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Supplier Device Package :
Axial
Qualification :
AEC-Q200
Product :
Precision Automotive Thin Film SMD
Tolerance :
0.1 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Style :
PCB Mount
Other Names :
RWR82S6R04FRBSL-MIL
Power Rating :
200 mW (1/5 W)
Technology :
Thin Film
Width :
1.25 mm
Height :
0.5 mm
Package / Case :
TE Connectivity
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Resistance :
249 Ohms
Temperature Coefficient :
10 PPM / C
Size / Dimension :
0.078 Dia x 0.312 L (1.98mm x 7.92mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
1.5W
Product Type :
Thin Film Resistors
Features :
Military, Moisture Resistant
Length :
2 mm
Packaging :
MouseReel
Series :
RQ73
Failure Rate :
R (0.01%)
Subcategory :
Resistors
Datasheets
RWR82S6R04FRBSL
Vishay / Dale RWR82S6R04FRBSL
249 Ohms, 1.5W, Wirewound,