RWR82S5R11FRBSL
Mfr.Part #
RWR82S5R11FRBSL
Description
RES 5.11 OHM 1.5W 1% AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1.5W
Tolerance :
±1%
Length :
7.9248mm
Published :
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
1.98mm
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Resistance :
5.11Ohms
Power (Watts) :
1.5W
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RWR82S5R11FRBSL
Vishay / Dale RWR82S5R11FRBSL
5.11Ohms, 1.5W, Wirewound,