RWR82S56R2FRS70
Mfr.Part #
RWR82S56R2FRS70
Description
RES 56.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Resistance :
56.2Ohms
Width :
1.98mm
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Power (Watts) :
1.5W
Length :
7.9248mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1.5W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
1.98mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR82S56R2FRS70
Vishay / Dale RWR82S56R2FRS70
Through Hole 56.2Ohms, 1.5W, Wirewound,