RWR82S4R02FSS70
Mfr.Part #
RWR82S4R02FSS70
Description
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL
Width :
1.98mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
7.9248mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
2W
Power (Watts) :
1.5W
Diameter :
1.98mm
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Max Power Dissipation :
1.5W
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
4.02Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Datasheets
RWR82S4R02FSS70
Vishay / Dale RWR82S4R02FSS70
Through Hole 4.02Ohms, 1.5W, Wirewound,