RWR82S4990FSB12
Mfr.Part #
RWR82S4990FSB12
Description
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
1.98mm
Resistance :
499Ohms
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
1.5W
Wirewound
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Length :
7.9248mm
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
1.5W
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
1.98mm
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR82S4990FSB12
Vishay / Dale RWR82S4990FSB12
Through Hole 499Ohms, 1.5W, Wirewound,