RWR82S47R5FRS73
Mfr.Part #
RWR82S47R5FRS73
Description
RES 47.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
1.98mm
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Length :
7.9248mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Diameter :
1.98mm
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1.5W
Supplier Device Package :
Power Rating :
2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
1.5W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
47.5Ohms
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR82S47R5FRS73
Vishay / Dale RWR82S47R5FRS73
Through Hole 47.5Ohms, 1.5W, Wirewound,