RWR82S40R2FRB12
Mfr.Part #
RWR82S40R2FRB12
Description
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
1.98mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
7.7653V
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
2W
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Resistance :
40.2Ohm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Composition :
Wirewound
JESD-609 Code :
e0
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1.5W
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Datasheets
RWR82S40R2FRB12
Vishay / Dale RWR82S40R2FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 40.2Ohm, Wirewound,