RWR82S3090FRS70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR82S3090FRS70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 309 OHM 1.5W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
1.5W
Supplier Device Package :
Axial
Width :
1.98mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Power Rating :
2W
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power (Watts) :
1.5W
Diameter :
1.98mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
309Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
7.9248mm
Datasheets
RWR82S3090FRS70
Vishay / Dale RWR82S3090FRS70
Through Hole 309Ohms, 1.5W, Wirewound,