RWR82S3090FMS70
Mfr.Part #
RWR82S3090FMS70
Description
RES 309 OHM 1.5W 1% AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
No
Contains Lead
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Published :
Resistance :
309Ohm
Failure Rate :
M (1%)
Lead Diameter :
0.508 mm
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
1.5W
Power Rating :
2W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR
Datasheets
RWR82S3090FMS70
Vishay / Dale RWR82S3090FMS70
FIXED RESISTOR, 309Ohm, Wirewound,