RWR82S3010FRS70
Mfr.Part #
RWR82S3010FRS70
Description
RES 301 OHM 1.5W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
1.5W
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
1.98mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1.5W
Package / Case :
Resistance :
301Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
1.98mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
7.9248mm
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR82S3010FRS70
Vishay / Dale RWR82S3010FRS70
Through Hole 301Ohms, 1.5W, Wirewound,