RWR82S2940FRBSL
Mfr.Part #
RWR82S2940FRBSL
Description
RES 294 OHM 1.5W 1% AXIAL
Feature :
Military, Moisture Resistant
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Packaging :
Bulk
Length :
7.9248mm
Width :
1.98mm
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
2W
Resistance :
294Ohms
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
1.5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Datasheets
RWR82S2940FRBSL
Vishay / Dale RWR82S2940FRBSL
294Ohms, 1.5W, Wirewound,