RWR82S20R5FRBSL
Mfr.Part #
RWR82S20R5FRBSL
Description
RES 20.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
2W
Width :
1.98mm
Tolerance :
±1%
Length :
7.9248mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Resistance :
20.5Ohms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Power (Watts) :
1.5W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Datasheets
RWR82S20R5FRBSL
Vishay / Dale RWR82S20R5FRBSL
20.5Ohms, 1.5W, Wirewound,