RWR82S1R80FRB12
Mfr.Part #
RWR82S1R80FRB12
Description
RES 1.8 OHM 1.5W 1% AXIAL
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power Rating :
2W
Power (Watts) :
1.5W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
7.9248mm
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Diameter :
1.98mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
1.8Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
1.98mm
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1.5W
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR82S1R80FRB12
Vishay / Dale RWR82S1R80FRB12
Through Hole 1.8Ohms, 1.5W, Wirewound,