RWR82S1R00FMB12
Mfr.Part #
RWR82S1R00FMB12
Description
RES 1 OHM 1% 1.5W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Length :
7.9248mm
Power (Watts) :
1.5W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Resistance :
1Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Power Rating :
2W
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
M (1%)
Width :
1.98mm
Datasheets
RWR82S1R00FMB12
Vishay / Dale RWR82S1R00FMB12
1Ohms, 1.5W, Wirewound,