RWR82S16R9DRB12
Mfr.Part #
RWR82S16R9DRB12
Description
RES 16.9 OHM 1.5W 0.5% AXIAL
Tolerance :
±0.5%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
16.9Ohms
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
1.98mm
Length :
7.9248mm
Max Power Dissipation :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power Rating :
2W
Packaging :
Bulk
Width :
1.98mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
1.5W
Datasheets
RWR82S16R9DRB12
Vishay / Dale RWR82S16R9DRB12
Through Hole 16.9Ohms, 1.5W, Wirewound,