RWR82S1600FSB12
Mfr.Part #
RWR82S1600FSB12
Description
RES 160 OHM 1.5W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
1.98mm
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Length :
7.9248mm
Max Power Dissipation :
1.5W
Failure Rate :
S (0.001%)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant
Packaging :
Bulk
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
160Ohms
Diameter :
1.98mm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
2W
Power (Watts) :
1.5W
Datasheets
RWR82S1600FSB12
Vishay / Dale RWR82S1600FSB12
Through Hole 160Ohms, 1.5W, Wirewound,