RWR82S10R0FRS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR82S10R0FRS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Tolerance :
±1%
Diameter :
1.98mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.9248mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant
Resistance :
10Ohms
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
2W
Lead Free :
Contains Lead
Width :
1.98mm
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
1.5W
Max Power Dissipation :
1.5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR82S10R0FRS73
Vishay / Dale RWR82S10R0FRS73
Through Hole 10Ohms, 1.5W, Wirewound,