RWR82S1020FRB12
Mfr.Part #
RWR82S1020FRB12
Description
RES 102 OHM 1.5W 1% AXIAL
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Power (Watts) :
1.5W
Max Power Dissipation :
1.5W
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
102Ohms
Length :
7.9248mm
Tolerance :
±1%
Wirewound
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
1.98mm
Width :
1.98mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR82S1020FRB12
Vishay / Dale RWR82S1020FRB12
Through Hole 102Ohms, 1.5W, Wirewound,