RWR82NR560FRBSL
Mfr.Part #
RWR82NR560FRBSL
Description
RES 0.56 OHM 1.5W 1% AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
1.98mm
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
2W
Resistance :
560mOhms
Power (Watts) :
1.5W
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Length :
7.9248mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
1.5W
Datasheets
RWR82NR560FRBSL
Vishay / Dale RWR82NR560FRBSL
560mOhms, 1.5W, Wirewound,