RWR82NR400FSBSL
Mfr.Part #
RWR82NR400FSBSL
Description
RES 0.4 OHM 1.5W 1% AXIAL
Width :
1.98mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1.5W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Power (Watts) :
1.5W
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Tolerance :
±1%
Length :
7.9248mm
Packaging :
Bulk
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
2W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82N
Resistance :
400mOhms
Published :
Datasheets
RWR82NR400FSBSL
Vishay / Dale RWR82NR400FSBSL
400mOhms, 1.5W, Wirewound,