RWR82N75R0BSBSL
Mfr.Part #
RWR82N75R0BSBSL
Description
RES 75 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
7.9248mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82N
Power (Watts) :
1.5W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
1.5W
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Lead Length :
38.1mm
Width :
1.98mm
Power Rating :
2W
Resistance :
75Ohms
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR82N75R0BSBSL
Vishay / Dale RWR82N75R0BSBSL
75Ohms, 1.5W, Wirewound,