RWR82N6R04FPB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR82N6R04FPB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.04 OHM 1.5W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
1.98mm
Published :
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Length :
7.9248mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
1.5W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
P (0.1%)
Lead Length :
38.1mm
Width :
1.98mm
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Power Rating :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
6.04Ohms
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82N
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR82N6R04FPB12
Vishay / Dale RWR82N6R04FPB12
Through Hole 6.04Ohms, 1.5W, Wirewound,