RWR82N40R2FRB12
Mfr.Part #
RWR82N40R2FRB12
Description
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Resistance :
40.2Ohms
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
1.98mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
7.9248mm
Power Rating :
2W
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1.5W
Power (Watts) :
1.5W
Datasheets
RWR82N40R2FRB12
Vishay / Dale RWR82N40R2FRB12
40.2Ohms, 1.5W, Wirewound,